fbpx

Co z jarmarkami bożonarodzeniowymi w 2020?

Jarmarki bożonarodzeniowe gromadzą co roku setki tysięcy odwiedzających w całej Polsce. Sympatycy grzańca z okolicznościowych kubeczków już odliczają tygodnie do tegorocznych edycji imprez. Czy jednak mają one szansę odbyć się w czasach panującej pandemii? Czy organizatorzy zdołają przygotować wydarzenia zachowując aktualne restrykcje? Od 10 października 2020 r. obostrzenia ze stref żółtych zostają rozszerzone na cały kraj. Oznacza to, że w całym kraju, z wyjątkiem strefy czerwonej, imprezy kulturalne mogą być orgaznizowane z udziałem 25% publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz maksymalnie do 100 osób w plenerze. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust. W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji wydarzeń zarówno na zamkniętej, jak i na otwartej przestrzeni. Natomiast w całym kraju, również w strefie czerwonej, w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Koronawirus nie zatrzymał organizacji jarmarków bożonarodzeniowych na Dolnym Śląsku. “W tym roku, jeżeli chodzi o wydarzenia, rezygnujemy z wydarzeń kulturalnych. Nie pojawi się scena, na której są wydarzenia artystyczne, nie będzie pochodów, wydarzenia z okazji Mikołajek” – informuje Marcin Obłoza z urzędu miejskiego Wrocławia. Urzędnik dodaje: “Jeżeli chodzi o strefę, na której będzie ten jarmark się odbywał, będzie rozszerzona o pierzeję zachodnią Rynku – całą, żeby te odległości były większe.” Jarmark zajmie więcej powierzchni Rynku, by dzięki temu zwiększyć dystans między stoiskami. Termin planowanej imprezy to 20.11 – 31.12.2020 r.
Również organizatorzy Świdnickiej Kolędy czyli jarmarku bożonarodzeniowego w Świdnicy zapewniają na swoim profilu FB, że nie odwołują wydarzenia: “Pewnie wielu z Was się zastanawia, jak to w tym roku będzie, co się odbędzie, a co nie. Otóż, tradycyjnie, jak co roku, planujemy zorganizować Jarmark bożonarodzeniowy w świdnickim Rynku – będą stoiska, będą kolędy. Może będzie mniej wydarzeń towarzyszących, ale Jarmark, jeśli nic nieprzewidzianego się nie stanie, będzie.”

Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk planowany jest od 20 listopada do 27 grudnia 2020. Organizatorzy biorą pod uwagę możliwość odwołania wydarzenia, jednak póki co informują, że impreza odbędzie się zgodnie z planem. Dodatkowo w tym roku, biorąc pod uwagę czynniki takie jak bezpieczeństwo sanitarne, dostępność i jakość opieki zdrowotnej oraz ilość zakażeń na mieszkańca, European Best Destinations przygotowało listę bezpiecznych Jarmarków Bożonarodzeniowych. To właśnie m.in. gdański jarmark został umieszczony na liście europejskich wydarzeń. Portal turystyczny European Best Destinations wybiera najpiękniejsze miejsca oraz wydarzenia. Co roku tworzy listę najbardziej lubianych Jarmarków Bożonarodzeniowych.

Miasto Poznań również potwierdziło przygotowania do Betlejem Poznańskie 2020. Termin poznańskiego jarmarku bożonarodzeniowego to 21 listopada – 20 grudnia 2020. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia wystawców. Imprezą towarzyszącą będzie ponownie Ice Festiwal Poznań. Przestrzeń Starego Rynku stanie się centrum rywalizacji lodowych rzeźbiarzy. Na żywo zobaczymy, jak powstają niepowtarzalne rzeźby. Imprezę odwiedzają najbardziej utalentowani artyści i mistrzowie świata w rzeźbie lodowej.

“Grzane wino, pyszne jedzenie, świąteczne dekoracje i magiczna atmosfera” – tak Punkt Informacji Kulturalnej w Warszawie zaprasza do udziału w Warszawskim Jarmarku Bożonarodzeniowym 2020. Wydarzenie planowane jest od 26 listopada 2020, aż do 6 stycznia 2021 r. Aktualnie trwa rekrutacja wystawców jarmarku. Czekamy na więcej informacji z przygotowań.

Część z miast wstrzymuje się z decyzją dotyczącą organizacji tegorocznych jarmarków. Z jednej strony organizatorzy pragną aby koronawirus nie zabrał magii świąt, obawy jednak pojawiają się przy analizowaniu rządowych wytycznych dla organizatorów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Nie ma większych przeszkód w przygotowaniu imprezy z zachowaniem restrykcji sanitarnych w strefie żółtej, daje to zielone światło na organizację. Niestety w każdej chwili obszar, na którym planowany jest jarmark bożonarodzeniowy może zostać ogłoszony strefą czerwoną. W większości przypadków oznacza to konieczność odwoływania imprez i zgromadzeń. Nie wszyscy organizatorzy mogą sobie pozwolić na takie ryzyko i poniesienie ewentualnych strat finansowych. Portal Connect.info.pl na swoich stronach będzie informował o przygotowaniach i aktualnych terminach Jarmarków Bożonarodzeniowych 2020 w Polsce.